fbpx
LTB ile Diyetisyenler Birliği’nden ortak eğitim
28 Mart 2016
Sırada sahiplendirme var
29 Mart 2016

Toplumun her sesi dinlenecek

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı’nın sivil toplum örgütlerine başlattığı ziyaret programının ilk durakları Sönmezliler Ocağı ve Emekliler Derneği oldu. Harmancı derneklere yaptığı ziyaretlerde hem üyeler ve vatandaşlarla sohbet etti, hem de beledi konulardaki düşüncelerini aldı.

STO 5-min

Sönmezliler Ocağı’nda üyelerle bir araya gelindi

1955 yılında kurulan ve ülkemizin en eski derneklerinden olan Sönmezliler Ocağı ziyaretinde Başkan Erden Esenyel tarafından karşılanan Harmancı’ya Belediye Müdürü Mustafa Korucu eşlik etti.

Sönmezliler Ocağı üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği görüşmede LTB Başkanı Harmancı gündemdeki su meselesinden hükümetin uyguladığı siyaset, belediyenin idari yapısından 2015 ile 2016 yılı mali yapısı, sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde belediyenin verdiği hizmetlere kadar birçok konuda bilgiler verdi.

Belediyenin  kendinden önceki dönemde 40 milyon olan bütçe açığını 2015 bütçesinde 31 milyon liraya düşürdüklerini ve %22’lik bir iyileşme yaşadıklarını ayrıca yine 2015 yılında  belediye gelirlerini % 16 arttırdıklarını ifade eden Harmancı hükümetin 2015 Kasım  ayında sosyal sigorta, ihtiyat sandığı ve gelir vergileri ile ilgili aldığı karar ile, iyileşme sürecine giren LTB’nin adeta serum desteğini kestiğini buna rağmen ayakta kalma mücadelesi verdiklerini dile getirdi. 2 aydır Sosyal Sigorta, İhtiyat Sandığı ve Gelir Vergisi olarak yatırımlarını yaptıklarını ama bunun sürdürülebilir olmadığını belirterek, hükümete yurttaşlara ek yük getirmeden belediyenin gelirlerini artırma konusunda yaptığı çağrıların da yanıtsız kalmasını eleştirdi.

LTB’nin uyguladığı vergi politikası, başarıyla ilerleyen haşere mücadelesi, altyapı yatırımları ve fon arama çalışmaları, tankerle satılan su sorunu, Surlariçi’nde yapılan ve yapılması gereken çalışmalar, Dereboyu’nda düşünülen tek yol uygulaması da Başkan Harmancı’nın gündemindeki diğer konular oldu.

STO 1-min

Üyeler de hem Sönmezliler Ocağı’nın beklentilerini, hem de şehir ve belediye ile ilgili düşünce, görüş ve önerilerini Başkan Harmancı ve ekibine aktardılar. LTB Başkanı Harmancı sorunların çözümü için ekibine gerekli yönlendirmeleri yapacağını belirtti.

STO 6-min

Emekliler Derneği Harmancı’yı ağırladı
LTB Başkanı Mehmet Harmancı sivil toplum örgütlerine başlattığı ziyaret programı çerçevesinde diğer bir ziyaretini Kıbrıs Türk Emekliler Derneği’ne (KTED) yaptı. Emekliler Derneği’nın Derboyu’nda yer alan merkezinde Başkan Mustafa Tolga tarafından ağırlanan Harmancı’ya belediyeden yetkililer eşlik etti.

STO 4-min
Emekliler Derneği üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği görüşmede LTB Başkanı Harmancı beledi konular ve LTB’nin çalışmaları hakkında geniş bilgiler verdi.

STO 2-min

Dernek üyelerinin şeker, tansiyon ölçümü ve diyetisyenlik hizmeti alabilmesi için protokol önerisinde de bulunan LTB Başkanı Mehmet Harmancı, talep olması halinde en kısa zamanda uygulamanın başlatılabileceğini vurguladı.

STO 7-min

Harmancı ayrıca, Dereboyu’na paralel olarak yapılması planlanan yeni yol için aşama kaydedildiğini ve söz konusu yol için kaynak arayışlarına başlandığını kaydetti.

Dernek Başkanı Emekli Müsteşar Mustafa Tolga ve üyeler de Emekliler Derneği’nin beklentilerinin yanı sıra, şehir ve belediye ile ilgili düşünce, görüş ve önerilerini aktardılar.

Facebook Yorumları
Supportscreen tag