fbpx
toparlan
Tüm sorulara net cevaplar verdi
9 Eylül 2013
Okullar temizleniyor,yaya geçitleri boyanıyor
10 Eylül 2013

Tiyatro Festivali doludizgin

atesli

atesli

Bu yıl 11’incisi düzenlenen Kıbrıs Tiyatro Festivali Türkiye’nin önge gelen tiyatrolarının en yeni oyunları ile doludizgin gidiyor. Lefkoşa Türk

Belediyesi tarafından düzenlenen festivalin ilk haftası geride kalırken 8 Eylül Pazar gecesi İstanbul Şehir Tiyatroları festivaldeki ikinci oyunları “Ateşli Sabır” ile tiyatroseverlerin karşısına çıktı. Antonio Skarmeta’nın yazdığı ve Ragıp Yavuz’un yönettiği Şili’li ozan Pablu Neruda’nın Kara Ada’sında yaşadığı günlerden bir kesiti sahneye yansıtan oyun seyirciler tarafından beğenilirken sanatçılar uzun süre alkışlandı. Şiir,aşk,sürgün,doğa özlem,sınıf kavgası ve faşizm gibi kavramlar üzerine kurulu iki perdelik oyun İstanbul Şehir Tiyatroları tarafından başarıyla sahnelenirken oyun sonrasında Festival Komitesi tarafından oyuncu Levent Öktem’e plaket takdim edildi.
Darbelerden ve savaşlardan uzak bir dünya dileği
Festival Komitesi Başkanı Yaşar Ersoy, Türkiye’nin köklü kurumlarından İstanbul Şehir Tiyatroları ile Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kültürel işbirliğinin ve yeni projelerinin süreceğini belirterek şair ve sanatçıların dünyayı güzelleştirdiğini kaydetti. Savaş ve darbelerden uzak bir dünya dileyen Ersoy, sanatçıların geçmişte olduğu gibi gelecekte de insanoğlunu ve toplumları yok eden savaşlar karşı durmayı sürdüreceğini ifade etti.
Demokrasi talebi ve “DirenGezi”
Oyunun yönetmeni Ragıp Yavuz da yaşadığımız coğrafyada ve dünyada demokrasi talebinde bulunarak “DirenGezi”diyerek seyircileri selamladı.    

Facebook Yorumları
Supportscreen tag