fbpx
LTB bir işletmenin faaliyetini geçici olarak durdurdu
3 Aralık 2016
Lefkoşa 2017 yazında yeni Açık Pazarı’na kavuşuyor
14 Aralık 2016

Tarihi Lefkoşa’yı gezdiler

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ketleen Ann Doherty ile Başkent Lefkoşa’nın tarihi semti Arabahmet bölgesini ziyaret etti. Arabahmet’in turistik ve kültürel açıdan önemini büyükelçiye aktarma fırsatı bulan Başkan Harmancı, bölgedeki yapılaşma, kültürel gelişim ve bu bölgedeki belediyenin gelecek vizyonu konusunda da bilgi paylaşımında bulundu.

abd-1

Birçok önemli noktada incelemelerde bulunuldu
LTB Projeler ve Dış İlişkiler Şubesi yetkililerinin de yer aldığı heyet Arabahmet Kültür ve Sanat Evi’ni de görerek, buradaki sanatsal çalışmaları inceledi.Heyetin gezisi  Çetinkaya Türk Spor Kulübü’nün bulunduğu Zahra Burcu ve Yiğitler Burcu’nun gezilmesi ve bu noktalardan Ledra Palace ve Taksim Sahası gibi Lefkoşa’nın kilit noktalarının da görülmesi ile sona erdi.

abd-3

Başkan Harmancı LTB’nin bölgedeki vizyonunu aktardı
Bir kısmı ABD’nin finasmanı ile yenilenen Tarihi Arabahmet evlerini büyük bir dikkat ile inceleyen Büyükelçi Doherty, Arabahmet’in dar sokaklarının turistik açıdan cezp edici olduğunu ifade ederken, Başkan Harmancı, Lefkoşa’nın kültürel mirasını koruyup geliştirmek adına LTB olarak attıkları adımları paylaştı.
Ayrıca birlikte yenilen ögle yemeğinde, Büyükelçi Doherty ve LTB Başkanı Mehmet Harmancı,cinsiyete dayalı şiddet ve kadın ticareti sorunu konusunda fikir alışverişinde bulundular.  Gerek Büyükelçi Doherty, gerekse Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı için önemli bir işbirliği alanı olan insan hakları konusu yinelenirken, Büyükelçi Doherty,  Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı’yı  kısa zaman önce aile içi siddet görenlere yönelik  açılan Dayanışma Evi  için tebrik etti.
Başkan Harmancı, ABD Büyükçelisi Doherty’nin Lefkoşa’ya olan ilgisinden ve kendileri ile kurduğu sıcak temastan memnun oldugunu ifade ederken, bunun devam etmesi temennisinde bulundu.

 

Facebook Yorumları
Supportscreen tag