fbpx
5 Nisan 2016
LTB’den Otizm Farkındalık ve Bilinçlendirme semineri
6 Nisan 2016

Sanatçılar ve seyirciler bozuk düzene karşı ortak ses verdi

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ve Lefkoşa Belediye Orkestrası’nın ortak yapımı “Bozan Oratoryosu”  5 Nisan 2016 Salı gecesi Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Atatürk Kültür ve Kongre Salonu’nda icra edildi. Hayat yolunda sevda ve kavgaya dair şiirlerin müzikler eşliğinde tiyatrocular tarafından yorumlandığı geceye Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve eşi Meral Akıncı, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, LTB Başkanı Mehmet Harmancı, TDP Başkanı Cemal Özyiğit, bazı milletvekilleri,belediye başkanları ve Lefkoşa Belediye Meclis üyeleri katılırken sanatseverler de geceye büyük ilgi gösterdi.

foto 5-min

 

Sevdaya ve kavgaya dair şiirler herkesi duygulandırdı
Yaşar Ersoy’un yönettiği, Hüseyin Kırmızı ve Cahit Kutrafalı’nın müziklerini yaptığı, Oskay Hoca’nın şef olarak 20 kişilik Lefkoşa Belediye Orkestrası’nı yönettiği ve Can Sözer’in koordine ettiği “Bozan Oratoryosu” programında Lefkoşa Belediye Tiyatrosu oyuncuları Nazım Hikmet, Luis Aragon, Ahmed Arif, Orkun Bozkurt, William Shakespeare, Serkan Uçar, Bertolt Brecht, Mahmut Anayasa, Fatva Tukan, Hasan Hüseyin, Feriha Altıok, Aliye Ummanel, Neriman Cahit, Faize Özdemirciler ve Fikret Demirağ’ın şiirlerini müzikler eşliğinde seslendirdi. Sanatseverlerin de seslendirilen eserlere eşlik ettiği gecede okunan bazı şiirler sırasında izleyicilerin gözlerinin dolduğu gözlemlendi.

foto 1-min
Final şiirleri seslendirilen şairlerle birlikte yapıldı
Bozuk düzene karşı şiir, müzik ve tiyatronun işbirliğiyle gerçekleşen 1,5 saatlik  unutulmaz sanatsal haykırış “Bozan Oratoryosu” sanatseverler tarafından ayakta alkışlanırken yönetmen Yaşar Ersoy oratoryoda şiirleri okunan ve salonda bulunan şairler Neriman Cahit, Feriha Altıok,Faize Özdemirciler,Orkun Bozkurt,Mahmut Anayasa,Aliye Ummanel’i sahneye davet etti. Gecenin finalinde ise şairler eşliğinde Fikret Demirağ’ın şiiri seslendirildi.
Gecede geçtiğimiz yıllarda yaşamını yitiren şair Fikret Demirağ’ı da anan Ersoy’un anonsu ile salonda çok kuvvetli bir alkış koparken Ersoy hayat yolunda sevda ve kavgaya dair şiirlerin müziklerin ve tiyatronun buluştuğu bu gecede şiirleri seslendirilen  Nazım Hikmet, W.Shakerpeare , Bertolt Brecht’e ve tüm şairlere  de selam yolladı.

foto 7-min
Kötü işlerin kötü düzenini bozmak için “Bozan Oratoryosu”
Ersoy oratoryonun adını neden “Bozan” koyduklarını ise “Şu yaşadığımız zamanlarda ülkemizde ve dünyada insana, insan onuruna,insanca yaşamaya,insan haklarına; eşitliğe,adalete,özgürlüğe,bağımsızlığa, güvenli yaşamaya,barışa ters o kadar kötü işler yapılıyor ki… İşte bu kötü işlere ve bu düzene karşı, sanat,var olduğu günden bugüne mücadele verir… Bu kötü işlerin kötü düzenini bozmaya çalışır.” sözleriyle açıkladı.

foto 6-min
Ersoy: “LBO ve LBT’nun bu anlamlı işbirliği karşısında şapkamı çıkarıyorum”
Bu geceyi ortak olarak yaratan LBO ve LBT ekiplerine de çok teşekkür eden Ersoy “Böylesi bir anlamlı eseri güzel bir işbirliği içinde ortaya çıkaran orkestra ve tiyatronun ortak çalışması ve emeği karşısında  şapkamı çıkarıyorum ve saygıyla önlerinde eğiliyorum” dedi

foto 4-min

Facebook Yorumları
Supportscreen tag