fbpx
LTB, 31 Temmuz – 10 Ağustos tarihleri arasında 80 İş Yerini Denetledi
11 Ağustos 2017
LTB 1 Milyon TL’lik asfaltı tamamladı, yeni ihale süreci başlıyor
14 Ağustos 2017

LTB’nin sunduğu ‘Tiyatro Eylülü’ne muhteşem tanıtım

Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB)’nin sunduğu, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu (LBT) organizasyonu ile “Yeryüzünde bir yer. İnsanca yaşamak için” teması ile gerçekleştirilecek 15. Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin tanıtım kokteyli, dün akşam (11 Ağustos Cuma) Lefkoşa Golden Tulip Hotel’de gerçekleştirildi.

7 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi(YDÜ AKKM)’nde sahnelenecek oyunların tanıtımının yapıldığı gecede, organizasyona sponsor olan kuruluşlara da teşekkür plaketi sunuldu.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı’nın ev sahipliğini yaptığı geceye Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay yanında siyaset, sanat ve basın dünyasından birçok davetli katıldı. Hatice Tezcan’ın sunduğu gecede ilk konuşmayı LTB Başkanı Mehmet Harmancı yaptı.

Başkan Harmancı: Sanatçılara olabildiğince özgürlük tanıyan bir siyasi anlayışa ihtiyaç var

Başkan Harmancı konuşmasında 15 yıldır festivalin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan sponsorlara teşekkür etti.

Kendileri adına bu yılın en büyük mutluluğunun LTB’nin ismini ilk kez sponsorların önüne yazdırması olduğunu belirten Başkan Harmancı, “LTB’nin bugünü görmesi ayrı bir mutluluktur” dedi.

Siyaset kurumunun sanatın önünü açması ve özgürce sanat performansı yapabilecek alanlar yaratması gerektiğine işaret eden Başkan Harmancı, konuyla ilgili şu sözlere yer verdi: “Sözü alan her siyasetçi sanatın nasıl devlet politikası olması gerektiğinden bahseder. Bu anlayış artık tamamen değişmelidir. Sanatı ve sanatçıyı kategorize etmeyen, tüm imkanları zorlayarak önünü açan, gölge etmeyen ve gölge olmayan bir anlayışa ihtiyaç vardır. Sanatın okutulmasını, öğrenilmesini sağlamalı, özgür dünya içinde eleştiren, eleştirdikçe de kendimize çeki düzen vereceğimiz bir ortam yaratabilmesi için sanatçıların özgür olması ve özgürce ürettiği düşüncelerini yine hiçbir icazet almadan sergileyebilmeleri gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“LBT, manifestosunu gerçekleştirmiş, kendi içinde ekol olmuş bir kurum” 

Konuşmasında Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kurulmasında öncü olan Yaşar Ersoy, Işın Cem, Osman Alkaş ve Erol Refikoğlu’na teşekkür eden Başkan Harmancı,

LBT’nun manifestolarında yazan “Dünya tiyatrolarının çırağı, kendi tiyatromuzun sahibi olmak” ifadesinin meşakkatli çalışmalar sonucunda yaşam bulduğuna değinerek, LBT’nin ülke tiyatro yaşamında bir ekol olduğuna dikkat çekti. .

Festivalin bu yılki temasının yeryüzünde bir yer olduğunu anımsatan Başkan Harmancı, “Kıbrıs da bizim için çok özel bir yer. Tarihi, kültürü, doğası gibi özellikleri ile Kıbrıs çok özel bir yer, bununla birlikte Kıbrıs’ı özel kılan başka sebepler de var, çok zor dönemlerden geçmiş, acılar yaşamış ve geleceğini halen kurmaya çalışan bir toplumuz. Daha çok çalışarak, daha dürüst olarak, birlikte çalışmayı başararak ilerlersek ülkemizi daha çok seveceğiz, daha temiz tutacağız, daha yaşanabilir kılacağız” dedi.

 

 “Surlariçi’ne yeni bir tiyatro sahnesi kazandırıyoruz”

Bu yılki festivalde, LBT’nun oyununun bulunmadığını, bunun sebebinin de LBT’nin yeni sahnesinin Lefkoşa’nın doğduğu yer olan Surlariçi’ne sahne kazandırma için LBT’nin yoğun şekilde çalışması olduğunu belirtti.

“Ortaklaşarak LTB Tiyatro Binasını hem Lefkoşa hem de ülkemize kazandırabiliriz”

Konuşmasının son bölümünde yarım kalan tiyatro binasına da ver veren Başkan Harmancı, Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova ile binanın Lefkoşa’ya ve ülkemize kazandırılması için olumlu geçen konuşmalar yaptıklarını aktardı.

“Utanç vesilesi olan yarım kalmış tiyatro binasını kendi gücümüzle yapabileceğimiz günler de olur, eminim. Ama neden ortaklaşa bir şekilde, LBT ve Devlet Tiyatroları’nın olduğu doğru bir üst yönetim ve programla bu binayı Lefkoşa’ya kazandırmayalım” ifadesini kullandı.

Karabiber: Her yapılan iş samimi yapılırsa, o doğru iştir

Başkan Harmancı’nın konuşmasının ardından söz alan isim Festival Komitesi Başkanı Kıymet Karabiber oldu.

Karabiber, festivalin geçmişiyle ilgili bilgiler vererek, Yaşar Ersoy’un komite başkanlığı döneminde 3 ayrı bölgede gerçekleştirildiğine vurgu yaptı. Yıllar sonra festivalin sadece Lefkoşa’da devam ettiğini aktaran Karabiber, bu yıl festivalin LTB’nin sunumunda yapılmasının önemine vurgu yaptı.

“Her yapılan iş samimi yapılırsa, o doğru iştir” diyen Kıymet Karabiber, şöyle devam etti: “LBT ekibi olarak çok inanan bir belediye başkanı ve meclis üyelerine sahibiz. İnanmayan olsaydı, festivale hoşça kal diyecektik. Tabi en önemlisi seyircilerimizdir. Onlar olmasa bu festivaller olmazdı, seyirciyi alkışlamak lazım”.

Karabiber konuşmasını festivalin gerçekleşmesini sağlayan ekibi onore ederek sonlandırdı.

Ummanel: Sanatımız aracılığıyla barışa ve çeşitliliğe hizmet etmek amacındayız

Festivalin Repertuar Sorumlusu, Sanat Yönetmeni Aliye Ummanel de konuşmasında özellikle oyunların etkisi ve oyun seçimlerine değindi. Ummanel, “Her oyunun her seyirci için farklı bir anlamı olduğunu düşünsek, bu nerdeyse 100 bin farklı deneyim demektir. 100 bin defa etki yaratma olanağına sahip oluyoruz. Bu hesapla birlikte seyircilerimizle buluşturacağımız oyun seçimlerinin ne denli önemli olduğu ortaya çıkıyor.” dedi.

LBT’nin sanat aracılığı ile bir etki yaratmayı, düşünsel ve estetik anlamda bir toplumsal iyileştirme hedeflediğini ifade eden Ummanel, şöyle devam etti: “Koltukları dolduran seyircilerin aklına ve yüreğine hangi sözle seslendiğimiz bizim için önemlidir. 4 yıldır festival seçkimizi oluştururken, bir tema belirliyoruz. Bu temayı kendi toplumumuzdan başlayarak, içinde yer aldığımız dünyayı da hissetmeye çalışarak belirliyoruz. Bu yıl ‘Yeryüzünde bir yer’ temasını belirledik. Bugün dünyada şiddet ve farklılıklara tahammülsüzlük had safhada. Benzeşmeyen dışarı da bırakılıyor. İnsanlık durumumuz yerlerde. Bizler düşünsel ve estetik anlamda Yer seviyesinden yukarıya taşımak sanatımız aracılığıyla barışa ve çeşitliliğe hizmet etmek amacındayız.”

Sponsorlara plaketlerini Başkan Harmancı takdim etti

Gecede sponsorlar plaket takdimi ile onurlandırıldılar. Festivalin ‘platin sponsorları’ olan K-Pet adına Genel Müdür Cem Arat, Cyprus XP Travel adına Lütfiye Akeler, ‘teknoloji ve iletişim sponsoru’ Telsim Vodafone Grup Şirketi adına Fevzi Tanpınar,  ‘salon sponsoru’ YDÜ adına Prof. Dr. Şenol Bektaş, ve ‘gümüş sponsor’ Lefkoşa Belediye Kooperatif Limited adına Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ecesoy konuşmalar yaparak, festivale katkı koymaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Konuşmaların ardından ilgili kuruluşlarla birlikte festivalin düzenlenmesine katkı koyan Cookies Bake Shop ve Golten Tulip Hotel yetkililerine LTB Başkanı Mehmet Harmancı tarafından plaket takdiminde bulunuldu.

Bilet satışları, 14 Ağustos Pazartesi saat 12.00’de başlıyor

15.Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde “Sınır” oyunu hariç tüm oyunlar Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde saat 20:30’da sahnelenecektir. Sadece “Sınır” oyunu Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nda sahnelenecek. Bilet satışları 14 Ağustos Pazartesi saat 12.00’den itibaren yapılmaya başlanacaktır.

Biletler, biletinial.com ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan temin edilebilir. LBT, telefon 2278782

 1. Kıbrıs Tiyatro Festivali (7 Eylül – 3 Ekim)

PROGRAM:

Güneşin Sofrasında  – Dostlar Tiyatrosu

 • 7 Eylül Perşembe – Temsil / 20.30

Vanya, Sonya, Maşa ve Spike – Tiyatro Pera

 • 11 Eylül Pazartesi – Temsil

Akciğer – Tiyatro İn

 • 13 Eylül Çarşamba – Temsil

Hedwig ve Angry Inch – Kazan Dairesi

 • 15 Eylül Cuma – Temsil

Macbeth – İBB Şehir Tiyatroları

 • 18 Eylül Pazartesi – Temsil
 • 19 Eylül Salı – Temsil

Hayal-i Temsil – İBBŞT

 • 22 Eylül Cuma – Temsil

Terör – Sahne Ankara

 • 26 Eylül Salı – Temsil

Gülünç Karanlık – Bakırköy Belediye Tiyatrosu

 • 28 Eylül Perşembe – Temsil

Sınır – Tiyatro 28

 • 30 Eylül Cumartesi – Temsil x2 Matine Suare –

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu 17.00 / 20.30

Muallâk – Bitiyatro

 • 3 Ekim Salı – Temsil

 

Facebook Yorumları
Supportscreen tag