fbpx
LTB’nin Merkezi Cezaevi’nde İngilizce Kursları sürüyor
22 Şubat 2019
LTB-EMAA sergisinde çocuklar mutlu, veliler gururluydu
26 Şubat 2019

LTB’den Bükreşte başarılı şehirlerarası diploması atağı

 

Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) dünyada uluslararası ilişkiler yönetimi yanında büyük şehirler ölçeğindeki ilişkiler boyutunda giderek önemi artan kent diplomasisi çerçevesinde önemli bir girişimde bulunarak Romanya’nın başkenti Bükreş şehrindeki iki belediye ile işbirliklerine gidiyor. LTB Başkanı Mehmet Harmancı, 18-21 Şubat 2019 tarihleri arasında Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüten Romanya’nın başkenti Bükreş’te bulunan iki belediyeden aldığı davetler kapsamında mevkidaşları Bükreş 5. Sektör Belediye Başkanı Daniel Florea ve Bükreş 4. Sektör Belediye Başkanı Daniel Baluta ile görüşmeler gerçekleştirdi.
Lefkoşa sokaklarına Bükreş akıllı otopark sistemi modeli
Bükreş 4. Sektör Belediyesi ile akıllı otopark sistemlerine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu, belediyenin mevcut otoparklarında incelemeler yapılarak belediye okulu ve parkları yerinde incelendi. Akıllı otopark sistemlerinin yazılımı, mobil uygulama ve web sitesi yazılımı için Bükreş 4. Sektör Belediyesi’nin sisteminin Lefkoşa’ya örnek olarak uygulanması ve kurulumunda bilgi, deneyim ve tecrübelerin paylaşılması kararlaştırıldı.

 

Çocuklara yönelik sosyal-kültürel ortak projeler hazırlanacak
Bükreş 5. Sektör Belediyesi ile yapılan görüşmelerde ise çocuklara yönelik sosyal ve kültürel ortak projeler hazırlanmasında mutabık kalındı. Ayrıca Lefkoşa Maratonu’na sporcuların gönderilmesine ilişkin niyetlerini Bükreş 4. Sektör Belediye Başkanı Daniel Florea, LTB Başkanı Harmancı’ya iletti.

LTB ile Bükreş’in iki belediyesi protokol imzalayacak
4 gün süren temaslarda, Bükreş’in her iki belediyesi de LTB ile kurumsal ilişki başlatılacağını deklare ederek, bu kapsamda iş birliği protokolünün de imzalanması konusunda ortak karara varıldı. Böylece LTB, uluslararası arenada geliştirmiş olduğu ilişkiler ve iş birliklerine ilk kez Bükreş’teki belediyeleri de dahil etmiş olacak.

 

Başkan Harmancı: “Şehir diplomasisi ülkemiz için çok önemli”
Avrupa Birliği dönem başkanlığını yürüten Romanya’nın başkentine alınan davetlerin önemine dikkat çeken LTB Başkanı Harmancı, bir çok farklı alanlarda ilişkilerin resmi düzeye gelmesi adına somut adımlar atıldığını, Romanya’nın başkenti Bükreş’te bulunan 6 sektörden iki tanesiyle resmi temaslar yapıldığını ve her iki sektör belediye başkanlarının da protokole dayalı resmi ilişki gerçekleştirme noktasında oldukça samimi ve kararlı olduklarını gözlemlediklerini belirterek bu yıl içerisinde her iki başkanı da Lefkoşa’ya resmi temaslar yapmak üzere davet ettiklerini belirtti. Ülkemizin içinde bulunduğu uluslararası açmazlar noktasında şehir diplomasisinin önemine vurgu yapan LTB Başkanı Harmancı, LTB’nin tüm uluslararası kurumlarla geçmişten elde ettiği meşru zemin üzerinden ilişki kurumaya devam edeceğinin altını çizdi.

 

 

Facebook Yorumları
Supportscreen tag