fbpx
sutem
Lefkoşa genelindeki şebeke suyu temiz
10 Nisan 2014
ltblogo
Hamitköy’de sular temiz
14 Nisan 2014

LTB, şebeke suyunun ardından damacana sularının da analizini yaptırdı

dama

dama

2 şirket faaliyetten men edildi

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) halk sağlığı açısından çok önemli bir unsur olan su konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede gerek damacana suları gerekse de şebeke suları her ay rutin olarak Devlet Laboratuvarı’na analiz ettiriliyor.

LTB Halk Sağlığı Şubesi ekipleri şebeke suların ardından Lefkoşa’da satışa sunulan tüm damacana şirketlerine ait 19 litrelik damacana suların su örneğini de analiz ettirdi. Belediye ekipleri ayrıca Yakın Doğu Üniversitesi karşısında bulunan ve halkın kullanımına açık olan içme suyu çeşmelerinden de su örneği alarak Devlet Laboratuvarı’nda analiz ettirdi.

Devlet Laboratuvarı Dairesi Müdürlüğü tarafından 01 Nisan 2014, 02 Nisan 2014 ile 04 Nisan 2014 tarihlerinde yapılan su analiz sonuçlarında, Asya Su ile Amber Su hariç diğer tüm damacana suların sağlığa uygun olup, tüketilmesinde herhangi bir sakınca olmadığı belirtildi.

Analiz sonuçlarına göre Yakın Doğu Üniversitesi karşısında bulunan çeşmelerden alınan suyun içme ve kullanma suyu olarak kulanılmasının mikrobiyolojik açıdan sakıncalı olduğu da belirtildi.

Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan LTB Halk Sağlığı Şube Amiri Levent Özverel, Asya Su’nun mikrobiyolojik yönden uygun olmadığı için, Amber Su’da ise serbest klor miktarının yüksek olduğu için gerekli tedbirler alınıncaya kadar 10 Nisan 2014 saat 17:00 itibarı ile faaliyetlerinin durdurulduğunu söyledi.

Su örnekleri temiz çıkan 19 lt damacana su şirketleri ise şunlar: Trodos Su, Tamsu, Evsu, Cemer Su, Yeşilırmak Su, Icy Su, Buzlat Su, Aqua Fresh Su, Köy Su, Doğal Öz Su, Kardağ Su, Can Suyu, Mavi Su, Hediyem Su veUlutaş Su.

Facebook Yorumları
Supportscreen tag