fbpx
Harmancı: “Şenlik Lefkoşa’nın çok kültürlü yapısı ile örtüşüyor”
15 Haziran 2016
“Devletin kurumsal belleği ve planlı yönetimi yok”
17 Haziran 2016

LTB ve PMO’dan Permakültür konusunda ortak çalışma

????????????????????????????????????

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ve Peyzaj Mimarları Odası (K.T.M.M.O.B) işbirliğinde günümüzün en çok merak uyandıran ilgi alanlarından biri olan Permakültür konusunda halka yönelik seminer gerçekleştirildi. LTB Başkanı Mehmet Harmancı’nın da katıldığı seminer, Permakültür uzmanı Prof. Dr. Emily Markides (Maine Uni. USA) tarafından, KTMMOB Seminer Salonu’nda yer aldı.

????????????????????????????????????

Ekoloji ve sürdürülebilir tarıma dikkat çekildi

LTB ve Peyzaj Mimarları Odası tarafından düzenlenen seminerde ekoloji ve sürdürülebilir tarım konusuna dikkat çekilerek halkın bilgi sahibi olması ve bilinçlendirilmesine yönelik işbirliği yapıldı. Seminer sonrasında uzmanlık alanı sürdürülebilir topluluklar, permakültür ve spiritüel gelişim olan, Permakültür uzmanı Prof. Dr. Emily Markides halk arasında hobi bahçeciliği olarak da yapılabilen Permakültür konusununda katılımcıların sorularını cevapladı.

Sıra alan uygulamasında

Seminerin ardından gerekli ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra  21 Haziran 2016 Salı günü Taşkınköy Feride Hikmet Sokak’taki yeşil alanda Permakültür alanları oluşturmaya yönelik, seminer katılımcılarının ve bölge halkının da katılımı ile arazi çalışması gerçekleştirilecek. LTB Park Bahçeler ve Trafik şubesi ile PMO tarafından yürütülecek olan çalışmada seminerde de sunulan örneklemelerin yer aldığı uygulamalar yapılacak.

Sürdürülebilir tarım ya da permakültür, doğadaki insan yerleşimlerini, doğal ekosistemlerden örneklenen ziraat uygulamaları ve sürdürülebilirlik görüşüne göre uygulayan bir ekolojik tasarım anlayışıdır. Permakültür’ün diğer bir tanımı “sürdürülebilir yerleşimler” tasarlamaktır.

 

 

Facebook Yorumları
Supportscreen tag