LEFKOŞA BELEDİYE TİYATROSU “ADA” İLE İSTANBUL’A GİDİYOR

halk
Halk Müziği konseri beğeni topladı
2 Aralık 2013
yenisehir
Eczacılar Birliği’nden Fellahoğlu’na nezaket ziyareti
3 Aralık 2013

LEFKOŞA BELEDİYE TİYATROSU “ADA” İLE İSTANBUL’A GİDİYOR

LEFKOŞA BELEDİYE TİYATROSU “ADA” İLE

İSTANBUL’A GİDİYOR

 

Yaşar Ersoy: “ADA” özgürlük ve bağımsızlık için direnenlere adanmıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın daveti üzerine Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ADA oyunuyla Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde 8-17 Aralık tarihlerinde seyirciyle buluşacak.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun “ADA” oyunuyla yapacağı İstanbul turnesi Limasol Türk Kooperatif Bankası’nın katkılarıyla gerçekleşecek. İstanbul turnesi ile ilgili bir açıklama yapan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu kültür sanat Koordinatörü ve oyunun yönetmeni Yaşar Ersoy, “ADA” oyununu İstanbul’da sunacak olmaktan onur duyduklarını belirterek daveti yapan İstanbul Şehir Tiyatroları’na, Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ve katkı veren Limasol Türk Kooperatif Bankası’na teşekkür etti. Ersoy ayrıca dünyada süren özgürlük ve bağımsızlık direnişlerine de vurgu yaparak, ADA oyununu direnen tüm insanlara adadığını belirtti.

İstanbul’da toplam 7 kez sunulacak ADA oyununu Yaşar Ersoy uyarlayıp yönetti.Oyunda; Döndü Özata ve Özgür Oktay rol aldı. Oyunun dramaturgisini Aliye Umanel, yönetmen yardımcılığını Umut Ersoy, dekor kostüm tasarımını Özlem Yetkili, ışık tasarımını Fırat Eseri, heykelleri Sevcan Çerkez, makyajını Bilay Özgök, dekor realizatörlüğünü ve sahne amirliğini Rıza Şen, ışık uygulamasını Mehmet Eseri, efekt uygulamasını, afiş ve bröşürünü Umut Ersoy, dekor işçiliğini Mehmet Demir yaptı.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun ADA yorumunda iki siyasi mahkum orijinal metinde olduğu üzere erkek değil kadındır. Yapılan uyarlama ve yorumda iki kadının direnci, yaşama sevinci, umudu ve zorba erkek devlete karşı “Ben dünyaya kin değil sevgi paylaşmaya geldim” diyen onurlu başkaldırışları, isyanları paylaşılır. Totaliter devlet, kendinden yana olmayan herkesi ezer ama kadını iki kat ezer, sömürür. Ancak ADA’daki iki kadının söyleyecek sözleri, yapacak eylemleri, direnecek yürekleri vardır… “Ben dünyaya kin değil, sevgi paylaşmaya geldim”

diyerek başkaldıracak oyunları…

Facebook Yorumları
0
Bağlanıyor
Lütfen bekleyiniz...
İletişime Geç

Çalışma saatleri dışında şikayetlerinizi iletmek için tıklayınız. .

Hoşgeldiniz

Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Cuma günleri 08.30 – 13.30, Perşembe günleri 08.30 – 17.00 saatleri arasında şikayet, öneri ve görüşleriniz için canlı destek vermek için mesajlarınızı bekliyoruz..

Karşılıklı iletişim süreci boyunca lütfen sitemizden çıkış yapmayınız. Çıkış yapmamız halinde canlı destek kapatılmış olacaktır. Teşekkür ederiz.

* Adınız
Canlı Destek
Değerlendirme

Size daha iyi yardımcı olalım! Bize çekinmeden değerlendirme yapabilirsiniz.

Canlı destek ekibimiz size yardımcı olabildi mi?
Şikayet Sistemi