fbpx
26 Ekim 2017
LTB Öz Kaynakları ile Lefkoşa’ya 1 Buçuk Milyon TL’lik Asfalt Yatırımı
29 Ekim 2017

“Küçük balıkların tek tek toplanması yerine, balıkları göle atan bulunmalı”

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu tarafından  LTB personeline yönelik olarak 3 gün süren “Bağımlılıklarda Farkındalık” eğitimi verildi.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Eğitim sorumlusu Dr. Gülcem Sala Razı,  Madde Bağımlılığı Danışmanı Teyfide Tecel Tremeşeli ve Tranformasyon, Yaratıcılık Başarı Stratejisti Derviş Yaşar Baha tarafından 3 gün boyunca verilen eğitimlerde bağımlılığın ne olduğu, bağımlılık konusunda farkındalığın önemi, bağımlılık sürecinin gelişimi ve motivasyon gibi konularda LTB personeline önemli bilgiler verildi.

3 günlük eğitim ardından LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu tarafından katılımcılara sertifikaları verildi.

Karaokçu: Bağamlılık konusunda hep birlikte mücadele etmeliyiz

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, “Bağımlılıklarda Farkındalık” eğitimini kurumlarla işbirliği halinde yürüttüklerini belirterek, tek amaçlarının çocuklarımızı bu illetten kurtarmak olduğunu ifade etti.

Çocukları cezaevine atmanın onları kazandırmadığına işaret eden Karaokçu, denetimli serbestlik yasasının bu anlamda önem taşıdığını, bunun yasallaşması sürecinde için birçok dirençle karşılaştıklarını, ancak sonucunda bu yasanın geçtiğini vurguladı.

Karaokçu, komisyon olarak sigara, alkol ve madde kullanımına yönelik toplumsal ve bireysel bilinç düzeyini yükseltmeyi amaçladıklarını söylerken, LTB Başkanı Mehmet Harmancı’ya duyarlılığı nedeni ile teşekkür etti ve bağamlılık konusunda hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Harmancı: Yerel yönetimlere daha fazla yetki verilmelidir

LTB Başkanı Mehmet Harmancı ise  Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun ülkedeki en entegre mücadeleyi verdiğini belirtti. Yerel yönetimler olarak sahayı insanı doğayı bilen belediyelere daha fazla yetki verilmesi talebini ortaya koyan Başkan Harmancı,

LTB olarak yetkileri olmadan da mücadelenin bir parçası olmaya devam edeceklerini, ilgili eğitimin de bunun bir örneği olduğunu aktardı.

Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile başlattıkları 15-18 yaş arasındaki okula gitmeyen gençlere istihdam garantili eğitim programı başlattıklarını, bunun da bu mücadelenin parçası olarak gördüklerini ifade eden Başkan Harmancı, uyuşturucunun toplumun her kademesine indiğini, bu gerçeği kabul etmek, yenmek ve bununla mücadele etmek durumunda olunduğunu dile getirdi.

Başkan Harmancı, devletin farklı pratikleri görmesini, küçük balıklar ile uğraşmak yerine olayın bütünü ile mücadele etmesini isterken, bu işin sonuçları ile uğraşarak sebeplerini unutuyoruz. Bu işi sona erdirmek, balıkları tek tek toplamaktan değil, balıkları göle atanı bulmakla mümkündür” dedi.

Facebook Yorumları
Supportscreen tag