fbpx
Rauf Dernek
Fellahoğlu’na Denktaş’ı anlattılar
1 Kasım 2013
holland
Hollanda Büyükelçisi’nden Fellahoğlu’na ziyaret
4 Kasım 2013

Gündem bisiklet yolları

bisiklet

bisiklet

Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB) Başkanı Kadri Fellahoğlu dün (1 Kasım Cuma) Türkiye Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz ile KKTC Bisiklet Sevenler Derneği Başkanı Hüseyin Akcan’ı kabul etti. Görüşmede Dernek Başkanı Suyabatmaz bisiklet ile ilgili dünyadaki ve Türkiye’deki uygulamaları ve bisikletin çok amaçlı faydalarını anlatırken LTB Başkanı Fellahoğlu da belediyenin bisiklet yolları projesini anlattı.

Suyabatmaz: “AB şehirlerde % 25 bisiklet kullanımı hedefi koydu”

Başka bir etkinliğe katılmak için ülkemize gelen Türkiye Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz bisiklet kullanımının dünyada giderek artan bir araç olduğunu söyleyerek sağlık,trafik çevre ve ekonomik açıdan bireylere ve toplumlara fayda sağlayan bir spor ve ulaşım aracı olduğunu olduğunu belirtti. Dünyadaki uygulamalardan örnekler veren Murat Suyabatmaz, Türkiye’de de bisiklet kullanımının arttırılması için birçok bakanlık nezlinde uğraşlar verdiklerini anlattı. Bu işin bir kültür meselesi olduğunu ifade eden Suyabatmaz bu yıl Türkiye’de ilk kez okullarda ders olarak okutulması planlanan bisiklet kullanımı ve bilinci dersi hakkında bilgi verdi. Bisiklet yolu yapacak belediyelere Türkiye’de Çevre Fonu’ndan teşvik verildiğini,bu uygulamanın Kuzey Kıbrıs’ta da uygulanabileceğini dile getiren Suyabatmaz, “Modern şehirlerin gelecek planlamalarında bir numaralı ulaşım aracı bisiklettir. AB’nin de şehirlerde % 25 bisiklet kullanımı hedefi ve politikası vardır. Avrupalı bisiklet kullanıcılar soğuk kış şartlarında Avrupa’nın güneyindeki adalara inerler.Bu turizmden Kuzey Kıbrıs’ın da pay almasını istiyoruz ancak bu altyapıların tamamlanması ile mümkün olur.” dedi.

Fellahoğlu: “Bisiklet kullanımı çağdaşlıktır”

LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu ise bisiklet kullanımının bir çağdaşlık göstergesi olduğunu ve belediye olarak başkentte bisiklet yolları yaratmak için proje hazırladıklarını ifade etti. Başkentteki bisiklet yolu eksiklikliğini fark ederek ilgili sivil toplum örgütlerinin de fikirlerini ve ilgili devlet kurumlarının görüşlerini alarak geniş kapsamlı bir çalışma başlattıklarını kaydeden Fellahoğlu, projenin uygulama aşaması için ülkemizdeki büyük şirketlerden biri olan Kuzey Kıbrıs Turkcell’in bisiklet yollarının çizilmesi ile ilgili teklif verdiğinin altını çizen Fellahoğlu “Bir yerden başlamak lazım. Projeyi etap etap uygulama koyacağız.” dedi.

Facebook Yorumları
Supportscreen tag