fbpx
mumcu1
Tiyatro Festivali Uğur Mumcu’nun ışığıyla sona erdi
3 Ekim 2013
LTB’ye yardımlar sürüyor
7 Ekim 2013

Fellahoğlu, Slovakya Büyükelçisi Tomava ile görüştü

slovak

slovak

Slovakya Büyükelçisi Oksana Tomova, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Kadri Fellahoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Ziyarette Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Avrupa Birliği ile ilişkileri, plan, projeleri ile Kıbrıs sorunu görüşüldü.
Tomova

Slovakya Büyükelçisi Oksana Tomova ziyarette yaptığı konuşmada, Slovakya Elçiliği’nin 24 yıldan beridir iki toplumlu görüşmeler gerçekleştirdiğini söyledi. Adanın Kuzey ve Güney’indeki siyasi partilerle ayda bir kez gerçekleştirilen toplantılarda Kıbrıs konusu ile ilgili görüş alışverişinde bulunulduğunu kaydeden Tomova, toplantılarla ilgili Başkan Fellahoğlu’na bilgiler verdi. Kuzey Kıbrıs’ta bu toplantılara katılmayan bazı siyasi parti başkanları olduğuna da vurgu yapan Tomova, tüm siyasi partilerin toplantılara katılmalarını istediklerini belirtti.

Slovakya’nın geçmişten günümüze adadaki çözümsüzlüğün ortadan kaldırılması için bir arabulucu görevi üstlendiğini kaydeden Tomova, bu konudaki bayrağı kendisinin yakın geçmişte devraldığını belirterek, söz konusu bu bayrağı ileriye taşımak istediğine vurgu yaptı.LTB ile gerek sosyal, gerekse kültürel anlamda iyi ilişkiler içinde olup ortak projelere imza atmak istediklerini belirten Tomova, yerel yönetimlerin toplumlara yakın bir pozisyonda olması nedeni ile adadaki çözüm sürecinde önemli bir konuma sahip olduklarını söyledi.Kıbrıs’taki çözümsüzlüğün faturasını toplumların özellikle de Kıbrıs Türk Toplumu’nun ödediğini kaydeden Tomova, çözüm sürecinde öncelikle iki halkın ikna edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.Büyükelçi Tomova, çözüm sürecinde uğraş veren siyasilerin sadece Güney Kıbrıs’la değil, Kıbrıslı Türklerle de sıkı bir diyalog içinde olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Fellahoğlu

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Kadri Fellahoğlu ise yaptığı konuşmada Kıbrıs Türk Halkı’nın çözüm iradesinin yıllardan beridir ortada olduğunu belirterek, 1977 ve 79 Doruk Antlaşmaları ve Birleşmiş Milletler Parametreleri çerçevesinde biran önce çözüme ulaşılması gerektiğini söyledi. Fellahoğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer öncülüğünde gerçekleştirilen görüşme sürecinden umutlu olduğunu da belirtti. Fellahoğlu görüşmede ayrıca LTB’nin uluslararası kimliği ve iki toplumlu projeleri ile ilgili olarak da Slovakya Büyükelçisi Oksana Tomova’na bilgiler verdi.

Facebook Yorumları
Supportscreen tag