fbpx
ltblogo
LTB bölgede kazı çalışması yok!
8 Ekim 2013
9 Ekim 2013
9 Ekim 2013

Fellahoğlu “Ortak çalışma ile sorunu çözeceğiz”

dere

dereFellahoğlu: “Ortak alınan kararlar doğrultusunda hareket edeceğiz”

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) şiddetli yağmur yağması durumunda derelerin taşmaması için doğal dengeye zarar vermeden alınması gereken tedbirlerle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bu amaçla LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu dün (08-10-13) Çevre Mühendisleri Odası, Biyologlar Derneği, Çevre Koruma Vakfı (ÇEKOVA), Lefkoşa Kaymakamlığı, Belediyeler Birliği, Dikmen Belediyesi, Çevre Koruma Dairesi ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi yetkilileri ile dere yataklarında kapsamlı incelemelerde bulundu.
Fellahoğlu “Ortak çalışma ile sorunu çözeceğiz”
LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, göreve geldiği günden itibaren çağdaş ve katılımcı bir çalışma anlayışı ile sorumluluklarını yerine getirmeye çalıştığını söyledi. Göreve gelmesinin ardından gerek haşere mücadelesi ile ilgili konularda gerekse de halk sağlığını yakından ilgilendiren konularda sivil toplum örgütlerinin yanı sıra devlet kurumları ile ortak alınan kararlar doğrultusunda hareket edildiğine vurgu yapan Fellahoğlu, bu yöndeki çalışmaların süreceğini söyledi.Dere yataklarındaki sorunu somut birşekilde görmek ve anlamak açısından söz konusu gezinin önemine vurgu yapan Fellahoğlu, amaçlarının sorunu hep birlikte heraket ederek en iyi ve doğru şekilde çözmek olduğunu belirtti.
Türkseven: “Duyarlılığından dolayı Başkana teşekkür ederiz”
Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Niyazi Türkseven konuya duyarlılığından ve sivil toplum örgütlerine verdiği değerden dolayı Başkan Fellahoğlu’na teşekkür etti.İlgili tüm kurumların sorunu yerinde görmesinin önemine de değinen Türkseven, LTB’nin kış gelmeden önce sel felaketine karşı önlem almak istemesini anlayışla karşıladıklarını ancak bu önlem alınırken de doğaya zarar verilmemesi gerektiğini söyledi. Türkseven sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dere temizliğinde belediyeye gelen en büyük eleştiri derelerde yer alan kamışlardır. Kanlıdere bin yıllık geçmişi olan bir deredir. Ancak bu derenin sadece 12 km’lik bir kısmı Lefkoşa’dan geçmektedir.Kanlıdere’de canlılar barınmaktadır.Dolayısı ile dereye müdahale ederken orada yaşayan canlıların zarar görmemesi gerekmektedir. Bizler bu konudaki önerilerimizi ortaya koyacağız. Bize göre sorunun temeline eğilmek gerekmektedir”
Bektaş: “Ortak hareket edilmesi bizleri mutlu etti”
Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Nilden Bektaş ise yaptığı konuşmada, kış gelmeden derelerin temizlenmesi gerektiği konusunda hem fikir olduklarını ancak bu temizliğin dozerlerle ve gelişi güzel bir şekilde yapılmasına karşı olduklarını söyledi. Bu konuda tüm kesimlerin birlikte hareket etmesinin sevindirici olduğuna da dikkat çeken Bektaş, ortak çalışmanın sonuçlarının verimli olacağına inanç belirtti.

Koyuncuoğlu: “Vatandaşlar konuya duyarlı olmalı çöplerini derelere dökmemeli”
ÇEKOVA üyesi Faik Koyuncuoğlu ise yaptığı konuşmada konuya duyarlılığından ve ilgili tüm kesimleri biraraya getirmesinden dolayı Başkan Fellahoğlu’na teşekkür etti. Dere yataklarının temizliğinin uzun yıllardan beridir büyük bir sorun olduğunu kaydeden Koyuncuoğlu, konu ile ilgili olarak geçmişten günümüze bir takım öneriler yapıldığını ancak hiçbirinin hayata geçirilmediğini söyledi. Sorunun günden güne büyüdüğüne de vurgu yapan Koyuncuoğlu, bir taraftan gerekli tedbirlerin alınmaması bir taraftan ise vatandaşların çöpleri ile molozlarını derelere dökmesinden dolayı olayın günümüzde daha da kötü bir hal aldığını söyledi.

Facebook Yorumları
Supportscreen tag