fbpx
gazete
Lefkoşa Türk Belediyesi faaliyet ve hizmetlerini “Başkent Lefkoşa” gazetesi ile de duyuracak
24 Temmuz 2013
bt
LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu ilk 100 günlük icraatlarını değerlendirdi
24 Temmuz 2013

Fellahoğlu: “LTB’nin normalleşmesi için dayanışma,sabır ve ortak hareket gereklidir”

bes1

bes1

Lefkoşa Belediye Başkanı (LTB) Kadir Fellahoğlu bugün(23 Temmuz Çarşamba)yeni seçilen Belediye Emekçileri Sendikası (BES)Yönetim Kurulunu kabul etti.Topantıda Başkan Savaş Bozat’ın yanısıra yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu.

Bozat: “Geriye dönük maaş ve sosyal haklar sorunu sürüyor”

BES Başkanı Savaş Bozat sendikanın genel kurulu sonrası belediyedeki sorunları hatırlatma ve görüş alışverişinde bulunmak üzere bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.Bozat bazı adımların atıldığını ancak çalışanların geriye dönük maaşları ve sosyal hakları konusunda hala somut bir tarihin olmayışının çalışanlar arasında büyük sıkıntı yarattığını belirtti. Bakanlar Kurulu’nun belediyenin borç yapılandırması ile ilgili aldığı kararı çalışanlarının sevinçle karşıladığını söyleyen Bozat, bu konuda çıkacak kararları beklediklerini aktardı. İlk 100 günde beklentilerin tam olarak karşılanmadığına vurgu yapan Bozat, idarenin bu konudaki somut adımlarını görmek istediklerini kaydetti.

Fellahoğlu: “7 yılda biriken sorunlar 3,5 ayda çözülemez.İyiye gidiş sürüyor”          

LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu da konuşmasında genel kurulda yeniden seçilen BES Başkanı ve yeni yönetim kurulu üylerini kutlayarak başarılar diledi. Fellahoğlu 7 Nisan’da seçildikten sonra mali ve idari yapısı darmadağın olmuş, iş displininin tamamen ortadan kalktığı bir yapının üstüne geldiğini ancak belediyede iyileştirme ve normalleştirme adına çalışanlarla birlikte yeni bir dönem başlattıklarını belirtti. Bu normalleştirme döneminde çalışanların büyük özverisi ve katkısı olduğuna dikkat çeken Fellahoğlu “İstediğimiz noktaya gelemedik. 7 yılda biriken sorunlar 3 buçuk ayda çözülemez,bu sorunları çözmek zaman alacak, çalışanlardan sabır ve anlayış bekliyorum” dedi.

Fellahoğlu: “BES sorunu iyi analiz etmeli ve ortak çıkarlar için hareket etmeliyiz”

Belediyenin içinde bulunduğu durumu bütün arkadaşların soğukkanlı, sabır ve anlayışla değerlendirmesi ve iyi niyetli olması gerektiğini dile getiren Fellahoğlu, gerçekleşen seçimlerden sonra sendikada da yeni bir dönem başladığını ve bu yeni yönetimin belediyenin durumunu çok iyi analiz ederek ortak çıkarlar için hareket etmesi gerektiğini kaydetti. Belediyenin mevcut durumundan ve sendikacılık açısından da çözüm bekleyen ciddi sorunlardan dolayı LTB’de sendikacılık yapmanın çok zor,sabır ve özveri gerektiren bir iş olduğunun bilincinde olduğunu anımsatan Fellahoğlu sendikanın başarılı olacağına ve hep birlikte belediyeyi ve çalışanları daha iyi günlere götüreceğine inanç belirtti. Fellahoğlu, “Sendika ve çalışanların hakları çok önemli konular ancak ondan da önemli olan belediyenin durumudur.Eğer belediye olmazsa çalışanlar da olmaz.Şu anda LTB çökmüş durumdadır.Ya hep birlikte bu belediyeyi ayağa kaldıracağız ya da bu kötü durum aynen devam edecek. Bu yüzden işveren ve işçi kesiminin ortak hareketi esastır.”dedi.  

Fellahoğlu: “50 milyonluk borç yapılanmasında çok önemli bir aşamaya geldik”

Çalışanların analarının ak sütü kadar helal olan geriye dönük iki aylık alacakları olduğunu ve bazı STÖ’lerin kendisine bu maaşı vermemesi yönündeki tavsiyelere karşılık daha önce de belirttiği gibi çalıştıkları günlerin karşılığı olan bu maaşı çalışanlara ödeyeceğini vurgulayan Fellahoğlu bu konuda 50 milyon TL’lik borçlanma kararını Belediye Meclisi’nden geçirdiklerini, Bakanlar Kurulu’nun bu kararı onayladığını ve konunun şu anda son aşama olan Maliye Bakanlığı’na bağlı Borç Yönetim Komitesi’nin önünde olduğunu kaydetti. Fellahoğlu “Bu 50 milyonu en kısa sürede alabilmek için ciddi gayret gösteriyoruz.Maliye Şubesi’nden arkadaşlarımız da komiteye bilgi verdi.Kısa zamanda sonuçlanmasını bekliyoruz.O açıdan biraz daha sabırlı ve anlayışlı olmamız gerekiyor. Dayanışma ve anlayışı birbirimize göstermemiz gerekir.Bugüne kadar süreç iyi işledi bundan sonra yeni sendika yönetimiyle daha da iyi olacağına inanıyorum.”dedi.

Facebook Yorumları
Supportscreen tag