fbpx
9 Mayıs 2016
LTB İKİNCİ GENÇLİK VE SPOR FESTİVALİ CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR
11 Mayıs 2016

Farklı kültürler türkülerde buluştu

Lefkoşa Belediye Orkestrası’nın 25. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “25. Yıl Konserleri” Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen LBO Halk Müziği Korosu Konseri ile devam etti. Dün gece (10 Mayıs Salı) saat 20:30’da Şef Hasibe Aksaç yönetiminde sahne alan LBO Halk Müziği Korosu’nun konserini LTB Başkanı Mehmet Harmancı, LTB eski başkanları Kutlay Erk ve Kadri Fellahoğlu,milletvekilleri Ahmet Gulle,Ersin Tatar ve bazı belediye meclis üyeleri de izlerken çok sayıda müziksever AKM’ye sığmadı.

DSC_0444-min

 

Türküseverler salona sığmadı,konserin coşkusu salon dışına kadar taştı

Cihan Köroğlu-İbrahim Baykal,Ramadan Altan, Özhan Kolbudak,Burcu Kasapoğlu’nun solist olarak, Turgay Salim Hoşsöz, Mustafa Oymacı, Serap&Arkın Sayar ve Bekir Kultaş’ın da konuk solist olarak yer aldığı etkinlikte FOGEM ve ODTÜ Halk Bilimi Topluluğu ise LBO Halk Müziği Korosu’nun türkülerine  halk dansları ile eşlik etti. Halk Müziği Korosu gecede  Kıbrıs Türküleri’nin yanında, Manisa, Kırşehir, Tokat, Urfa, Muş, Rumeli ve Selanik yörelerinden de türküler seslendirirken müzikseverler de hep bir ağızdan 14 türküye eşlik etti. Büyük bir coşku içinde geçen konser farklı yörelerden sanslar eşliğindeki potbori ile sona erdi.

DSC_0381-min

Harmancı: “Türküler kültürlerin zenginliğini yansıtan çok önemli bir araçtır”

LTB Başkanı Mehmet Harmancı gecede yaptığı konuşmada kültür ve sanatın ülkelerin en büyük zenginliklerinden biri olduğunu söyleyerek türkülerin bu kültürel zenginliği en güzel yansıtan araçlardan biri olduğunu kaydetti. Harmancı: “Lefkoşa’da yüzyıllardır farklı kültürler yaşadığı ve birer kültürel miras bıraktı. Bu kültürel çeşitlilik ve miras ile bugünlere gelen Lefkoşa’da yine tüm renkler kardeşçe yaşıyor. Şef Hasibe Aksaç ve koroya böylesi zengin kültürel altyapıya sahip bir konser hazırladıkları için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

DSC_0375-min

 

Koronun kurucularına ve konuk solistlere plaket

Konser sırasında Başkan Harmancı tarafından konuk solistlere,Halk Müziği Korosu’nun kurucusu LTB eski başkanı Kutlay Erk’e,eski koro şefi Selçuk Garanti, koronun kurucularından İbrahim Sezikli’ye ve sunucu Rıza Açıkgöz’e teşekkür plaketi takdim edildi

DSC_0481-min

 

Facebook Yorumları
Supportscreen tag