fbpx
LTB Engelsiz Dans Grubu 5. Dönem Çalışmaları Başladı
12 Kasım 2020
LTB, Hayvan Barınağı’ndaki sevimli dostlara güvenli ve sağlıklı bir ortam sunuyor
14 Kasım 2020

EMAA ve LTB iş birliğinde Dr. Fazıl Küçük Parkına 6 heykel yapılacak

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile Akdeniz Avrupa Sanat Derneği (EMAA) arasında Taşkınköy‘de bulunan Dr. Fazıl Küçük parkına yerleştirilmek üzere toplam 6 adet heykel  yapımı için işbirliği protokolü imzalandı. EMAA’nın AB Finansmanı ile yürüttüğü “Herkes İçin Sanat” projesi kapsamında gerçekleşecek heykel çalıştayı ve park düzenlemesi konusunda hazırlanan işbirliği protokolüne,  LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile EMAA Yönetim Kurulu Başkanı Gökçe Keçeci imza koydu.

Dr. Fazıl Küçük  parkına toplam 6 heykel için  teklif kabul edilecek ve  heykeller telif hakkı ödenerek söz konusu alana kalıcı olarak yerleştirilecek.
Hazırlanan protokol çerçevesinde, seçilen sanatçılar, bir aylık rezidans programı süresi boyunca belirlenen alanda çalışacak ve üretim desteği alacak.

 

Başkanı Harmancı: “ Heykellerin şehrimize nasıl yerleştirilmesi gerektiğinin güzel bir örneğini sergiledik”
LTB Başkanı Mehmet Harmancı imza töreninde yaptığı konuşmada, LTB ile EMAA’nın kadim dost olduğunu ve kültür sanat alanında birçok önemli projeye imza attığını söyledi. LTB olarak EMAA’nın AB Finansmanı ile yürüttüğü “Herkes İçin Sanat” projesinde iş birliği yapmaktan mutluluk duyduklarını kaydeden Harmancı, heykellerin bir sanat merkezi projesi kapsamında ve Lefkoşa için Kamusal Alanda Sanat Çalıştayından çıkan sonuçlara uygun şekilde yapılacak olmasının önemine vurgu yaptı.

Heykellerin yerleştirileceği park konusunda ortak karar sonucunda Dr. Fazıl Küçük Parkı’nın seçildiğini belirten Başkan Harmancı, “EMAA ile hayata geçireceğimiz bu proje ile bizler heykellerin şehrimize nasıl yerleştirilmesi gerektiğinin güzel bir örneğini sergiledik” dedi.
“Demokratik bir ortam içerisinde, seçici kurul üyelerimiz, sanatçıların önce tasarladıklarını görüp değerlendirecek ve mekan ile insana uyumunu tartışıp en güzel kararı verecektir” diyen Başkan Harmancı,  iş birliğinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Keçeci: “Bu program iyi düşünülmüş, çevre ve mekanlarda, insanlarla etkileşim kurabilin heykelleri topluma kazandırmayı hedeflemektedir.”

EMAA Yönetim Kurulu Başkanı Gökçe Keçeci ise EMAA ile LTB’nin örnek ve güzel bir işbirliği içerisinde olduğunu belirterek, derneklerine yaptığı desteklerden dolayı Başkan Harmancı’ya teşekkür etti. EMAA ve LTB’nin uzun süredir birlikteliğinin bir ürünü olarak ortaya çıkan rezidans programını hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Keçeci, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“İlk olarak 2017 yılında LTB ile ortak düzenlenen Lefkoşa için Kamusal Alanda Sanat çalıştayından toplanan verileri geliştirerek tasarlanan program; iyi düşünülmüş, kurgulanmış, çevre ve mekanlarda, insanlarla etkileşim kurabilin heykelleri topluma kazandırmayı hedeflemektedir. Avrupa Birliği finansmanında, sanatı daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için sürdürülen Herkes için Sanat projesi kapsamında yapılacak olan rezidans programına, sanatçılara yönelik çağrımız önümüzdeki günlerden duyurulacaktır”

 

Son başvuru tarihi 12 Şubat 2021

Başvuru sahiplerinden, EMAA “Herkes İçin Sanat” projesi kapsamında kalıcı, alana özgü, kamusal sanat örneklerini de dahil edecekleri, yeni, yaratıcı ve özgün heykel çalışması ile  teklif vermeleri isteniyor. EMMA, çalıştaya Kıbrıs adası üzerinde yaşayan sanatçılar ve/veya sanat çalışmalarında bulunan yaratıcı insanların başvuruda bulunabileceğini belirtti. Kişilerin  başvuru dosyalarını en geç 12 Şubat 2021,Saat 24:00’a kadar  emaa.art.for.all@gmail.com iletişim adresine iletmesi gerekmektedir. Sadece e-posta veya kargo yoluyla yapılan başvurular kabul edilecektir. Eksik başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Sonuçlar  sanatçılara e -posta yolu ile bildirilecektir.

Facebook Yorumları
Supportscreen tag