fbpx
LTB’den İklim Değişikliği Çalıştayı
22 Eylül 2016
LTB’den “İklim Değişikliği ve Yerel Yönetimler” çalıştayı
23 Eylül 2016

Dünya tersine döndü

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun Akgünler Turizm ana sponsorluğunda düzenlediği 14.Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde Türk edebiyatının unutulmaz isimlerinden olan Orhan Kemal’in aynı adıyla tiyatroya uyarlanan eseri Tersine Dünya, YDÜ AKKM’de sanatseverlerle buluştu.

foto-4

foto-2

Bursa Nilüfer Belediyesi Tiyatro tarafından sahnelenen Tersine Dünya’yı Engin Alkan uyarlayıp yönetirken, oyunda Tuba Erdem, Çağdaş Tekin başta olmak üzere, başarılı ve geniş bir oyuncu grubu sahne aldı.

foto-3

foto-1

 

Kadına şiddet vurgusu için farklı bir açı oluşturuldu

Kadına şiddet ve bu şiddetin yarattığı dünyaya farklı bir açıdan bakmayı sağlayan Tersine Dünya oyunu, kadın-erkek rollerini değiştirerek sistemin çarpıklığını net olarak ortaya koydu.

LTB Başkanı Mehmet Harmancı’nın Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ile birlikte izlediği oyun için salonu tıka basa dolduran izleyiciler, oyun boyunca kahkahalara boğuldu. Oyunun sonunda ise Türkiye’de kadına şiddet konusundaki vahim rakamlar ortaya konuldu ve bu sayede önemli bir farkındalık oluşturuldu.

foto-5

Kıymet Karabiber’den Engin Alkan’a plaket

Dakikalarca ayakta alkışlanan oyunun ardından, Orhan Kemal’in eserini tiyatroya uyarlayan ve yöneten Engin Alkan’a Kıbrıs Tiyatro Festival Komitesi Başkanı Kıymet Karabiber tarafından plaket sunuldu.

Kısa bir konuşma yapan Engin Alkan, Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde yer almaktan ötürü çok mutlu olduklarını ifade ederken, Nilüfer Tiyatro’nun genç ve dinamik bir ekipten oluştuğunu ve ilk kez bir festivale katıldıklarını aktardı. Alkan, daha sonra Bursa Nilüfer Belediyesi Tiyatro Koordinatörü Feza Soysal’ı sahneye davet etti.

foto-6

Harmancı: Bu ekibi yeniden ağırlamak isteriz

Oyunun yönetmeni Engin Alkan tarafından sahneye çağrılan LTB Başkanı Mehmet Harmancı ise başarılı performansları nedeni ile oyuncuları kutlayarak, oyundan büyük keyif aldığını ifade etti.

Harmancı, “Bizler için Eylül ayı demek, tiyatro demektir. Sizleri burada ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduk, yeniden aramızda görmek istiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

Akgünler ana sponsorluğunda düzenlenen 14.Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde platin sponsorlar Cyprus XP Travel K.T Petrolleri, Avenue Cinemax, gümüş sponsor Lefkoşa Belediye Çalışanları Tasarruf Kooperatifi olurken Reisler Lojistik ve Cookies Bake Shop katkı koyan firmalar oldu. Festivalin iletişim sponsorluğunu ise Telsim şirketi yapıyor.

foto-7

foto-8

Facebook Yorumları
Supportscreen tag