fbpx
Lefkoşa’da şebeke suları ve uzun ömürlü süt numuneleri temiz
26 Temmuz 2017
LTB Özkayakları ile Kaymaklı’da 4 Sokak 280 Hane Kanalizasyona Bağlanıyor
4 Ağustos 2017

Başkan Harmancı: “Şht. Ecvet Yusuf-Kemal Aksay İhaleleri LTB’nin en büyük yatırımı oluyor”

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Mehmet Harmancı “Bölge Bölge Lefkoşa” toplantıları kapsamında Kızılbaş bölgesindeki yurttaşlarla buluştu. Gençlik Merkezi’de yer alan toplantıya Başkanı Mehmet Harmancı’nın yanısıra, asbaşkan ve LTB’nin bazı meclis üyeleri de katılırken belediye yetkilileri de toplantıda hazır bulundu.

“Şüphesiz bir dönüşüm başarıyoruz”
LTB olarak ekonomik, toplumsal uzlaşı,sosyal belediyecilik ve fiziki altyapısal dönüşümden oluşan yapısal bir dönüşümü şüphesiz bir şekilde gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerlediklerini kaydederek ekonomik dönüşümün temel olarak diğer faktörleri de etkilediğini ifade etti. 900 ile devraldıkları personel sayısını kendi dönemindeki çalışmalar ile 26 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla 840’a indirdiklerini ifade eden Başkan Harmancı doğru bir strateji ile LTB’yi ülkedeki istihdam sayısı geriye giden tek devlet kurumu konumuna getirdikleri vurguladı.

“İlk kez LTB’nin kendi ürettiği gelirler devletin katkısını geçti”
Göreve geldiklerinde belediyenin aylık ortalama gelirinin 2,8 milyon TL olduğunu ve bu yıl için ise 5,1 Milyon TL’lik bir rakama ulaştığını dile getiren Harmancı belediye tarihinde ilk kez kendi ürettiği gelirin devletten aldığı gelirin üzerine çıktığını vurguladı. Yeni dönemde en önemli kazanımın eskiden Lefkoşalıların şehrin yönetimine güveni kırılmışken bugün artık LTB’nin Lefkoşalılarla buluşması,kaynaşması, etkileşim içine girmesi olduğunu söyleyen Harmancı, “Yurttaşların dertlerini dinleyen, bölgelerine giden ve sorunlarını imkanlar çerçevesinde geciktirmeden çözen bir kurum olduk” dedi.

“Şht. Ecvet Yusuf Caddesi’nde 10 ay zorluğu birlikte yaşayacağız”
Şht.Ecvet Yusuf Caddesi’ndeki çalışmaların 10 ay süreceğini ifade eden Harmancı, “ 10 aylık zorlu bir süreç yaşayacağız. Birlikte bu zorluğu yaşayacağız. İlk etaptaki hedef okullar açılmadan köyiçindeki altyapı çalışmalarını tamamlayarak yaz sonu bu bölgeden çıkmak. Eski köyiçi dokusunu vermeyi amaçladığımız için köyiçini parke yapacağız, şehre yapılması düşünülen bisiklet ağının ilk bölümü olacak bisiklet yolunu bu caddede uygulayacağız.Kemal Aksay Caddesi halesi ise 6 ayda tamamlanacak. Finansmanı T.C. Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi tarafından sağlanan, kendi dönemlerinde belediye mimar ve mühendisleri tarafından uygulama projesi yapılan bu caddeler şehre değer katacak ve şehrin yeniden ayağa kalkışının simgelerinden biri olacakdır.” dedi.

“Dış sermaye Otobüs Terminali’ne yatırım yapmak istiyor.Hükümet taleplerimize cevap dahi vermiyor”
Otobüs Terminali’nde kullanımın değişmesini istedikleri için proje hazırlayarak hükümete ilettiklerini kaydeden Harmancı, dış sermayenin buraya yatırım yapmak istemesine karşın merkezi hükümetin taleplerine cevap vermediği için hiçbir gelişme sağlanamadığını ifade etti. Harmancı: “Terminal alanında şehre değer katacak noktada bir yatırım yapılabilir. LTB olarak buna hazırız ve bunu arzuluyoruz”
“2016 yılında Hükümetlerarası protokol krizi belediyeleri çok kötü etkiledi”
Kendi dönemindeki en büyük talihsizliğin ise TC-KKTC Hükümetleri arasında yaşanan ve belediyelerdeki ihale süreçlerini de olumsuz etkileyen protokol krizi olduğunun altını çizen Harmancı, 2016 Kasım ayına kadar süren bu kriz sürecinde LTB’nin de Türkiye kaynaklı büyük ihaleye çıkamadığını ve bu konuda haksız eleştirilere de maruz kaldığını kaydetti. Bu süreçte baskının LTB’ye değil de krizin taraflarından olan merkezi hükümetlere yapılması gerektiğini anımsatan Harmancı ortada tamamen bloke olan proje kaynakları olduğunu ve bu blokajların kaldırılmasıyla birlikte Şht.Ecvet Yusuf ve Kemal Aksay Caddeleri ihaleleriyle LTB’nin 2008 yılından sonraki en büyük ihlesine çıktığının altını çizdi.

“Merkezi hükümete gerekirse belediyelerin gücünü hatırlatırız”
Şehirdeki aydınlatma konusunu merkezi hükümetin belediyelerin özerkliğine müdahale yaparak kendi uhdesine almasının yanlışlığından bahseden Harmancı, LTB’nin başkentteki 1428 sokakta bulunan sokak lambalarına müdahalede bulunamadığını, Elektrik Kurumu’nun ise bu lambaların bakımını yapamamaması sonucunda yurttaşın büyük mağduriyet yaşadığını kaydetti.
Merkezi hükümetin belediyelere yaklaşımında eşitsizlikler ve adaletten uzak uygulamalar olduğunu gözlemlediklerini söyleyen Başkan Harmancı, “ Biz ne para ne de merhamet dilenmedik”dedi. Lefkoşa Türk Belediyesi olarak kendi dönemlerinde hükümetten tek bir kuruş avans almadan ateş çemberinden çıktıklarını kaydeden Başkan Harmancı, Yeni erenköy Belediyesi’nde emekliye çıkacak olan personellere Bakanlar Kurulu kararı ile ödeme yapılabiliyorsa kendilerinin de bunu beklemesinin en doğal hakları olduğunu belirtti ve “Biz eşit uygulama talep ediyoruz” dedi. Belediye gelirleri konusunda haksızlık ve adaletsizlik olduğunu belirten başkan Harmancı, Havalimanı ve liman gibi bazı örnekler vererek, başkentin bu gelir adeletsizliğinden kurtarılması gerektiğinin altını çizdi. Başkan Harmancı, “Lefkoşa’nın daha aydınlık bir geleceği için sesimizi yükselteceğiz. Bu noktada Lefkoşalıların da eşitlik ve adaleti istediğinden şüphem yoktur ve gerekirse bu talepler doğrultusunda merkezi hükümete belediyelerin gücünü hatırlatırız” dedi .

“Lefkoşa’yı hep birlikte ayağa kaldırıyoruz”
Başkan Harmancı konuşmasını “Çok zor şartlarda umutsuz dönemler geride kaldı. Dünü kaybettik ama yarınımız aydınlık, Lefkoşa şimdi ayağa kalkıyor.Bunu Lefkoşalılarla, onların desteği, güveni ve anlayışlarıyla birlikte başarıyoruz”diyerek sonlandırdı.

 

 

 

Facebook Yorumları
Supportscreen tag