fbpx
LTB’den Başkant’te Etkili Denetimler
9 Ekim 2018
Çocuklar Lefkoşa Barınağı’nda sevimli dostlar ile biraraya geldi
12 Ekim 2018

Başkan Harmancı, muhtarlarla işbirliği toplantısında 2 yeni uygulamanın tanıtımını yaptı

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı, muhtarlarla işbirliği toplantıları kapsamında dün 21 muhtarın katıldığı toplantıda önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Harmancı, belediyenin son durumunu özetlediği toplantıda 1 Kasım’da başlanacak yeni temizlik uygulaması yanında su sayaç okumada geçilecek yeni uygulamanın detaylarını muhtarlarla paylaştı.

“İşlemleri hızlandırmak için LTB’deki her şubede muhtarların taleplerini alacak bir personel olacak”

Başkan Harmancı muhtarlarla yerel seçimlerin ardından ikinci kez buluştuklarını, bu konuda yılda en az 3 kez olmak üzere istişare toplantılarında bir araya geleceklerini, yeni dönemle birlikte Muhtarlar Masası’nın yükünü hafifletmek ve işlemleri hızlandırmak için LTB’deki her şubede muhtarların taleplerini alacak bir personel görevlendirileceğinin altını çizdi.

Seçim sonrasında yaşanan ciddi ekonomik krizin belediyeye etkilerini anlatarak sözlerine başlayan Başkan Harmancı, belediyenin mali yapısı konusunda bilgiler de paylaştı.

Temmuz ayı itibarı ile banka borçlarını sıfırladıklarını, öz kaynaklarını yüzde yüz arttırdıklarını, esnafa kendilerine baskı getirecek borçları bulunmadığını, istihdam yapmadıklarını ve yüzde 50 eksi ile devraldıkları bütçeyi yüzde 11 eksi noktaya taşıdıklarını aktaran Başkan Harmancı, son dönemlerde ciddi zamlara karşın LTB’nin zam yapmadığını ve yapmayacağını vurguladı.

“Krizin yarattığı belirsizlik ve faizlerin yükselmesi nedeni ile yatırımlarda bekleme kararı aldık”

Başkan Harmancı, yeni dönem yatırımları konusunda bekleme kararı aldıklarını açıklayarak şu ifadelere yer verdi: “4 yıllık ikinci dönemimiz için belli bir yatırım planı çıkarmıştık, elbette ki borç almadan yeni yatırım çok zordu. Bu yüzden de 35 milyon TL’lik yeni borç alıp, geri kalanı kendi olanaklarımızla ödeyecek şekilde yatırım finansmanı planlamıştık. Ancak yükselen faiz oranları, bizlere banka borcunu çok mantıklı göstermedi. Ödeyememe riskimiz oluştu. Kriz öncesi borç faiz oranı yüzde 17-18 civarıydı, şu anda ise faiz oranları yüzde 35’lerden başlıyor. O yüzden de biraz daha beklemeliyiz. Böyle riskli bir adım geç olacak işleri hiç olmayacak hale getirebilir, belediyeyi yeniden batağa düşürebilir.”

Yatırım planlarındaki gecikmelerin nedenlerini de açıklayan başkan Harmancı, krizden önce asfaltın 130 TL olan tonunun şu sıralar 330 TL olduğunu, 27 TL olan parke metrekaresinin maliyetinin ise 72 TL’yi bulduğu örneklerini verdi.

“LTB’ye büyük borcu olanlardan ödeme tahsil etmek için adımlar atmaya başlıyoruz”

Yapıyı daha iyi noktaya getirme konusunda aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceklerini, bu dönemde büyük borçluların ödeme yapması konusunda ciddi adımlar atacaklarını ifade eden Başkan Harmancı, 500 TL borcu olan dar gelirlinin değil, 40-50 bin TL borcu olup bunu ödemekten imtina edenlerin üzerine gideceğiz” dedi.

Başkan Harmancı, bu zor dönemlerde insanlara eziyet etmeyeceklerini, borçlar konusunda biraz tahammül gösterebileceklerini, ancak belediyenin de hayır kurumu olmadığının altını çizerek, geciken tahsilatlar konusunda gereken adımların atılacağını söyledi.

Yeni dönemdeki önceliklerini de sıralayan Başkan Harmancı, bölgesel temizlikler, parkların iyileştirmesi, araç filosunu yenileme, altyapı için bütçesel iyileştirmeler yapacaklarını belirtti.

Kadın Sığınma Evi, Paylaşım Mutfağı, Engellemeyen Lefkoşa Birimi, Yaşlılara Hizmet Birimi gibi sosyal belediyecilik hizmetlerine de ağırlık vermeye devam edeceklerine işaret eden Başkan Harmancı, bunun yanında da çocukların kişisel gelişimleri için ücretsiz birçok kurs düzenlemeyi sürdüreceklerini aktardı.

Evsel atıklar dışındaki atıkların toplanması artık bölgelere göre belirli günlerde yapılacak

Başkan Harmancı, 2 yeni uygulama konusunda muhtarları bilgilendirirken, bu konuda işbirliği içerisinde çalışmanın önemine vurgu yaptı.

1 Kasım’da devreye girecek uygulama ile evsel atıklar dışındaki atıkların bölge bölge belirlenen günlerde toplanacağını, farklı günde bu atıkları dışarıya bırakanlara ise ceza kesileceğini söyledi.

Konuyla ilgili detay veren Başkan Harmancı, evsel atıklar konusunda çöp toplama günlerinin aynı kalacağını, evsel atıklar dışında kalan tadilatlardan çıkan molozlar, bahçe temizlikleri, eski ev eşyaları gibi atıkların ise her bölge için belirli günlerde toplanacağını belirtti.

Bu konuda belirlenen gün dışında yol kenarına bırakılan bu tip atıkları tespit ettikleri durumda kaldıracaklarını, ancak bırakan kişinin yasa gereği ceza ödeyeceğini vurgulayan Başkan Harmancı, bu konuda Zabıta Şubesi’nin tespit için görev yapacağını, muhtarların da bu tespitlere yardımcı olmasının önemli olduğunu ifade etti.

Başkan Harmancı, uygulama ile ilgili yurttaşların bilgilendirileceğini ifade ederek, uygulamanın bölgelere göre günlerini açıkladı. Buna göre;

Pazartesi: Marmara, Taşkınköy, Göçmenköy

Salı: Ortaköy, Aydemet, Kumsal, Köşklüçiftlik

Çarşamba: Surlariçi, Çağlayan, Kızılay, Yenişehir

Perşembe: K.Kaymaklı

Cuma: Haspolat, Hamitköy

Su faturaları konusunda yeni, hızlı ve pratik bir yönteme geçiliyor

Diğer uygulamanın ise su faturaları konusunda olacağını belirten Başkan Harmancı, 1950’li yıllardan kalan eski uygulamanın yenilenmeye ihtiyacı olduğu düşüncesi ile hareket ettiklerini, bu kapsamda el terminalleri modeline geçileceğini vurguladı.

Uygulama ile görevli belediye personelinin aynı anda saat okuyarak faturalandırma yapacağını ve faturayı keserek haneye bırakacağını dile getiren Harmancı, sistemin 1 aylık faturalandırmaya göre çalışacağını ancak özellikle ilk okuma döneminde yaşanabilecek konusunda muhtarlara görevler düşeceğini ifade etti.

Su saatinin ne zaman, kimin tarafından okunduğu yanında ne kadar su kullanıldığı ve ne kadar ödenmesi gerektiğinin şeffaf şekilde faturada yer alacağını aktaran Başkan Harmancı, bu sayede yurttaşın daha kolay bir kontrol şansı bulacağını belirtti.

Ön ödemeli su sayaçları konusunda yurttaşların belediyeye erişimde zorluk yaşayabildikleri gözleminde bulunduklarını ifade eden Başkan Harmancı, ATM kabinleri gibi ödeme noktası kuracaklarını, bu kapsamda ilk etapta Hamitköy ve Metehan’da bu uygulamayı başlatacaklarını vurguladı.

Başkan Harmancı, su faturalarının ödenmesi konusunda da 10’a yakın banka ile yaptıkları anlaşmalar ile gerek banka veznelerinden, gerekse de talimat verilerek ödeme yapılabileceğinin altını çizdi.

Facebook Yorumları
Supportscreen tag