fbpx
satranc2
“Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanları Anı Satranç Turnuvası” 7 tur olarak yapılacak
3 Şubat 2014
Fellahoğlu Yapıcı ailesini ziyaret etti
3 Şubat 2014

8 yıldır oybirliği sağlanamayan LTB bütçesinde bu yıl için oybirliği sağlandı

meclis

meclis

 

8 yıl sonra LTB bütçesi oybirliği aldı

Lefkoşa Türk Belediyesi(LTB)nde uzun zamandan sonra yıllık bütçe oybirliği ile onaylandı. 30 Ocak 2014 Cuma gecesi toplanan Belediye Meclisi gündeminde bulunan 2014 Yılı Mali Bütçesi’ni de görüşerek oybirliği ile bütçeyi onayladı. 8 yıldan beridir oybirliği sağlanamayan belediye bütçesi görüşmelerinde sağlanan bu oybirliği hem belediye yönetimininin uyumlu ve işbirliği içerisinde çalıştığını göstermesi hem de son yıllarda yapılan uçuk kaçık bütçeler gibi değil de belediyenin içinde bulunduğu durumla da paralellik gösteren gerçekçi bir bütçe olmasından dolayı toplantıya katılan 15 meclis üyesinin de onay vermesi anlamında önemliydi.
Bu yıl güncel sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarını ödemeyi bütçesine koyan LTB, sosyal yatırımlar da dahil toplam 66 milyon 800 bin personel gideri kaleminden ödeme yapacak. LTB bu yıl geçtiğimiz yıllardaki yüksek faizli banka borçlarını da bir disiplin altına alarak 2014 yılında bankalara 13 milyon 285 bin TL ödeyecek.
2014 yılında devlet gelirlerinden tüm belediyelere aktarılan katkı payında bir artış olduğundan LTB’nin devletten aldığı katkı payı da artarak yıllık olarak 34 milyon 194 bin TL(aylık 2 milyon 630 bin TL)oldu. Uzun yıllardır kendi bütçesinden yatırımda zorlanan LTB ilk kez 2014 yılında 8 milyon 500 bin TL gibi bir yatırım kalemi adı altında başkent Lefkoşa’ya yatırım yapacak.
Fellahoğlu: “Rasyonel ve gerçekçi bir bütçe hazırladık.Bütçenin oybirliği ile geçmesi çok önemliydi.”
LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu uzun yıllardır oybirliği alamayan belediye bütçesinin toplantıya katılan 15 üyenin de oybirliğiyle geçmesinin önemine dikkat çekerken hazırlanan taslak bütçeyi onaylayan tüm meclis üyelerine teşekkür etti. Kendi görev süresinde demokratik, yeni ve katılımcı bir yönetim anlayışı içinde LTB’yi sahiplenerek Lefkoşa halkına hizmet etme hedefi ile hareket ettiklerini söyleyen Fellahoğlu ,Belediye Meclis üyeleri ile doğal fikir tartışmaları dışında herkesin düşüncelerine saygı göstererek uyum içinde çalıştıklarını ve tüm meclis üyelerinin belediyenin içinde bulunduğu durumdan kurtulması için ellerinden geleni yapmaya çalıştığını ifade etti.Başkan Fellahoğlu belediyenin mali hareket planı olan yıllık bütçesinin oybirliği ile onaylanmasının belediye hizmetlerinin devamı açısından çok önemli olduğunu kaydetti. 2014 yılında yatırımları arttıran, çalışanlarının gerek maaş gerekse sosyal yatırımlarını zamanında yapan, hükümet ile uyumlu bir şekilde Lefkoşa halkına en iyi hizmet vermeye çalışan ve her anlamda belediyenin normalleşme sürecinde ciddi yollar kateden bir LTB yaratmak istediklerinin altını çizen Fellahoğlu bu hedefler doğrultusunda gerçekçi bir bütçe hazırladıklarını vurguladı. Geçmiş yıllara göre aldıkları ekonomik tedbirlerle bütçeyi kısıtladıklarını ve uygulanabilir gerçekçi bir bütçeyi onaya sunduklarını söyleyen Fellahoğlu “Geçmiş yıllarda uçuk kaçık rakamlarla bütçeler hazırlanıyor ve daha yılın ikinci yarısında ek bütçeler ve borçlanmalar yapılıyordu. Belediye bu rasyonel olmayan devasa bütçelerle bu hale geldi çünkü hazırlanan bütçe sürekli açık veriyordu. Biz 2014 için yıl sonu ek bir borçlanmaya ihtiyaç duymayacağımıza rasyonel ve gerçekçi bir bütçe yaptık.”      

Facebook Yorumları
Supportscreen tag