fbpx
Çağlayan Parkı dünya danslarıyla renkleniyor
1 Eylül 2018
Lefkoşa’da Festival Coşkusu Devam Ediyor
2 Eylül 2018

16. Kıbrıs Tiyatro Festivali perdelerini 10 Eylül Pazartesi açacak

  

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin sunduğu 16.Kıbrıs Tiyatro Festivali 10 Eylül Pazartesi günü Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun “Hayalet Kumpanya” oyunu ile başlıyor.Bu yıl 10-27 Eylül tarihleri arasında “Sahi biz neydik? Biz neydik gerçekten?” sloganı ileyer alacak Kıbrıs Tiyatro Festivali ile ilgili bilgilerin verildiği tanıtım gecesiHatice Tezcan’ın sunumuyla dün(31 Ağustos Cuma) akşam saat 20.00’de Surlariçi’ndeki Bandabuliya Sahnesi’nde gerçekleşti. Evsahibi LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, bazı belediye meclis üyeleri, festivale sponsor olan kuruluşlar ve sanatseverlerin katılımıyla gerçekleşen tanıtım gecesi Lefkoşa Belediye Orkestrası’nın müzik dinletisi ile başlarken daha sonra sırasıyla konuşmalar yapıldı ve hazırlanan tanıtım filmi izlendi.

 

Başkan Harmancı: “Yasal düzenleme ile Özerk Tiyatro Kurumu oluşmalıdır”
LTB Başkanı Mehmet Harmancı konuşmasına konuklara belediyenin yeni sanat merkezi olan Lefkoşa’nın kalbindeki mabed Badabuliya Sahnesi’ne ve tanıtım kokteyline hoşgeldiniz diyerek başladı. Büyük bir tarihi,geleneği,hedefi olan LBT’nin kısmen özerk yapısıyla hedeflerini her geçen gün yenileyerek yoluna devam ettiğini kaydeden Başkan Harmancı LBT’nin örnek alınabilması gereken kurumlardan bir tanesi olduğunu vurguladı. Üretim ve düşünsel olarak özerkliğini koruyan LBT’nin yasal çerçeve olarak da özerk olması gerektiğini belirten Harmancı tiyatronun dünya ve yakın coğrafyamızdaki modellemelerinden yola çıkarak düzenlenecek bir yasa ile Özerk Tiyatro Kurumu’nun güncellenmiş halinin ülkeye uyarlanmasını istediklerini ifade etti.

Başkan Harmancı: “Festival kapsamında ilk kez iki oyun Bandabuliya Sahnesi’nde
16. Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin bazı ilklere sahne olacağını, ilk kez Bandabuliya Sahnesi’nde iki oyunsahneleneceği ve yine ilk kez festival kapsamında LBT’nin Türkiye’den gelen bir yönetmenle Anton Çehov’un “Hayalet Kumpanya” adlı oyununu sahneye koyacağını ifade eden Başkan Harmancı hem oyuncu praktikleri hem de farklı kültürlerarası yakınlaşmayı da deneyimleme açısından çok iyi bir fırsat elde edildiğini ve heyecanla bekledikleri oyunda yönetmen olarak görev alan değerli sanatçı Yiğit Sertdemir’e çok teşekkür etti.

Başkan Harmancı: “LTB bu zor dönemde sanattan fedakarlık etmeyecektir”
Ülke ve yakın coğrafya olarak zor dönemlerden geçildiği ve ekonomik krizin her anlamda halkın ekonomik gücünü birebir etkilediği, morallerin de çok aşağıda olduğu bir döneme denk gelen Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin yine çok coşkulu geçeceğine inanç belirten Harmancı “Bu dönemlerde sanattan, çocuklarla olan çalışmalardan feragat edilir. Ben Belediye Meclisi üyelerinin de irade beyen edeceği düşüncesiyle LTB’nin tam tersini yaparak bunların hiçbirinden feragat etmeyecağini düşünüyorum. Bir toplumun kalkınmasının en önemli yolu sanattır. Toplumun ayakta durabilmesinin, üretimi desteklemesinin yolu sanattır. Çok daha kötü dönemleri yaşamış LBT’nun onurlu tiyatro sanatçıları da bundan feragat etmeyecektir. Tiyatroyu bugünlere taşıyan emek veren,mücadele veren işçisinden sanatçısına, başkan ve meclis üyelerinden tiyatroya gönül veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bu festival için de yine tüm meclis üyelerine koydukları katkılar için çok teşekkür ediyorum.Yaşadığımız dünya deliliklere yakın liderliklerin olduğu ve bunların süper güçleri yönettiği kötü bir dönem, çok daha fazla dikkatli olmalıyız,sırtımıza dayatılacak ve dayanmakta olan birçok farklı akıma karşı ancak çok daha fazla öz bilincimizi yükselterek karşı durabiliriz.”

Karabiber: “Zor zamanlardan geçerek festivali birlikte var ettik ve öyle devam edeceğiz”
Festival Komitesi Başkanı Kıymet Karabiber her yıl aynı heyecanla ve aynı istekle yola çıktıklarını ve her yıl daha da güzelleşen ,büyüyen bir festival yarattıklarını kaydederek bu festivali başlatan duayenlere çok teşekkür etti.Karabiber: “ Zor zamanlardan seyircilerle birlikte omuz omuza hareket ederek ve sırtımızı LBT’ye dayayarak geçtik ve bundan sonra da böyle hep birlikte festivali var etmeye devam edeceğiz.

Ummanel: “Sahi biz neydik? Biz neydik gerçekten?” sloganı ile festivali düzenliyoruz”
Festival Repertuar Sorumlusu Aliye Ummanel bu yıl yaşam,ölüm ve yabancılaşma temaları çerçevesinde oyunlar seçtiklerini ve “Sahi biz neydik? Biz neydik gerçekten?” sloganı ile festivali düzenlediklerini kaydederek oyunlar hakkında bilgi verdi.

Arat: “Festivalde birçok alanda her yıl daha da güzel gelişmeler oluyor”
KT. Petrolleri Genel Müdürü Cem Arat ise Kuzey Kıbrıs’ta son yıllarda kurumsal olarak nitelikli gördükleri Kıbrıs Tiyatro Festivali ve futbol liglerine sponsorluk yaptıklarını kaydederek hem sponsorların görünülürlüğün artması hem de yapılan katkıların nitelikli alanlarda kullanılması anlamında Festival’de çok güzel gelişmeler olduğunu vurguladı. Kıbrıs’a yakışır bir mekanda sponsorların onurlandırıldığı bir gece düzenlediği için LTB’ye çok teşekkür eden Arat sanatın aydınlığındaki Tiyatro Eylülü’nde tüm sanatseverlere iyi seyirler diledi.

Bektaş: “Festival ülke sanatına yaptığı büyük katkıyla gelişerek devam ediyor”
YDÜ Rektör Yard. Prof. Dr.Şenol Bektaş ise yeni Bandabuliya Sahnesi’nin hem şehre hem de LTB’ye hayırlı olmasını diledi ve YDÜ olarak festivale yıllarca açtıkları salonlarını bundan sonra da açmaya devam edeceklerini söyledi.Festivalde salon sponsoru olarak yer almaktan gurur duyduklarını kaydeden Bektaş ülke sanatına kattığı önemli değerle her yıl daha da gelişerek yol alan festivale daha nice yıllar diledi.

Sponsorlara teşekkür plaketi takdim edildi
LTB Başkanı Mehmet Harmancı gecede Platin Sponsor KT. Petrolleri Genel Müdürü Cem Arat,Altın Sponsor Cyprus XP Travel Yetkilisi Burcu Uludağ,Salon Sponsoru YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Bektaş, Gümüş Sponsor Lefkoşa Belediye Çalışanları Tasarruf Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ecesoy ve festivale katkıda bulunan Golden Tulip Otel Genel Müdür Yardımcısı Eylül Özbilen, Cookies Bake Shop Direktör Yusuf Acemoğlu ve Reisler Lojistik Direktörü Mehmet Reis’e teşekkür plaketi takdim etti.


Bilet Satışları 3 Eylül’de
Biletinial.com üzerinden ve LBT’den başlıyor
Festivalin biletleri 3 Eylül Pazartesi günü saat 09.30’dan itibaren satışa sunuluyor.Bu yıl 30 TL olarak belirlenen oyunların biletleri www.biletinial.com ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’ndan temin edilebilir.

16. Kıbrıs Tiyatro Festivali Programı

 • Hayalet Kumpanya – Lefkoşa Belediye Tiyatrosu
  10 Eylül Pazartesi – Temsil / 20.30 Bandabuliya Sahnesi
  11 Eylül Salı-Temsil / 20.30 Bandabuliya Sanhesi
 • Sherlock-Hamid – Bakırköy Belediye Tiyatrosu
  13 Eylül Perşembe– Temsil / 20.30 YDÜ AKKM
 • Seni Seviyorum Türkiye – Bakırköy Belediye Tiyatrosu
  18 Eylül Salı – Temsil / 20.30 YDÜ AKKM
 • He-Go – Altıdan Sonra Tiyatro
  20 Eylül Perşembe – Temsil / 20.30 Bandabuliya Sahnesi
  21 Eylül Cuma –Temsil / 20.30 Bandabuliya Sahnesi
 • Akşam Yemeği – Semaver Kumpanya
  25 Eylül Salı – Temsil / 20.30 YDÜ AKKM
 • Göçmenleeeer – Dostlar Tiyatrosu
  27 Eylül Perşembe – Temsil / 20.30 YDÜ AKKM

 

Facebook Yorumları
Supportscreen tag